Jak na biodiverzitu, klima a ochranu přírodních zdrojů v zemědělství v roce 2025
Náš spolek si Vás dovoluje pozvat na 10 jednodenních vzdělávacích akcí (v rámci vzdělávání bude vždy i krátká exkurze na demonstrační farmě) a startujeme již 4.4.2025.
Cílem vzdělávacího projektu „Jak na biodiverzitu, klima a ochranu přírodních zdrojů v zemědělství v roce 2025“, je přispět k zastavení úbytku biologické rozmanitosti a obratu tohoto trendu, posílit ekosystémové služby. V rámci odborného vzdělávání se zaměříme na zvýšení kvalifikace účastníků v oblastech, jako je:
* ekologizace zemědělství,
* adaptace na klimatické změny,
* ochrana biodiverzity agroekosystémů.
Tento projekt rovněž přispěje k zmírňování klimatických změn a přizpůsobení se těmto změnám, což má pozitivní vliv na udržitelnost a konkurenceschopnost zemědělského sektoru.
Místo konání:
Ekocentrum pro informace a poradenství, 696 13 Šardice 823, okres Hodonín
Program vzdělávacích akcí:
-
Krajinné prvky podporující adaptaci na klimatickou změnu – 25. 4. 2025
-
Hodnocení biodiverzity agroekosystému, faremní a myslivecké plánování – 9. 5. 2025
-
Agroenvironmentální a klimatická opatření – 23. 5. 2025
-
Obnova krajinné struktury výsadbou soliterních stromů a extenzivních sadů – 20. 6. 2025
-
Biopásy, meziplodiny a ekologické kompenzační plochy – 11. 7. 2025
-
Mokřady a tůně pro retenci vody v zemědělské krajině – 25. 7. 2025
-
Ekologické zemědělství zaměřené na podporu biodiverzity – 8. 8. 2025
-
Agrolesnictví a jeho uplatnění v agroekosystémech – 22. 8. 2025
-
Zemědělská technika pro správu krajinných prvků – 19. 9. 2025
-
Asistenční systémy v precizním zemědělství pro předcházení škodám od zvěře – 24. 10. 2025
Lektor vzdělávacích akcí:
Doc. Dr. Ing. Petr Marada (poradce akreditovaný Ministerstvem zemědělství, zemědělec, akademický pracovník na MENDELU)
Přihlášení:
Zájemci se musí přihlásit prostřednictvím aplikace „Vzdělávací akce PRV a SP SZP“.
Pro podrobnosti kontaktujte Bc. Alexandru Maradovou (manažerka vzdělávací akce) na telefonu +420 775 938 638 nebo e-mailu alexandra.maradova@yahoo.com.
Projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Strategického plánu SZP.
Každá akce má kapacitu pro maximálně 12 účastníků, aby zajistila kvalitní a interaktivní vzdělávací zážitek. Účast na vzdělávání je bez poplatku.
Pro koho to hlavně je ? Hlavní cílovou skupinou jsou zemědělci, lesníci a další aktéři venkova, kteří mají zájem o ekologizaci zemědělství, adaptaci krajiny na klimatickou změnu a ochranu přírody.
Tento projekt je součástí výzev, které kromě informací o možném spolufinancování zahrnují i podmínky pro řešení vybraných a již diskutovaných opatření. Tyto vzdělávací akce jsou zaměřeny na zlepšení kompetencí a informovanosti zemědělského personálu a dalších aktérů venkova v oblasti negativních vlivů zemědělského hospodaření na krajinu, změnu klimatu, biodiverzitu a ochranu přírodních zdrojů. Tématem těchto akcí je prohlubující se problém, který přichází v souvislosti s klimatickou změnou a jeho vliv na naši krajinu a biodiverzitu.
Prezentace budou vycházet z výsledků výzkumu na Mendelově univerzitě v Brně a dalších předních výzkumných institucí v ČR a zahraničí. Mezi hlavní témata budou patřit inovativní metody pro agroekosystémy, faremní plánování, agroenvironmentální opatření a techniky pro monitoring a správu krajiny.